Celou zimu jsme na prvních stránkách novin sledovali, jak se blíží, jak nás obkličuje, jak je už už tu – a pak zmizela. Je to velká žurnalistická záhada: co se stalo s ptačí chřipkou?

Podívejme se na celou věc z pohledu ptáků, kteří jsou v tomto případě první na ráně. Na území ČR žije kolem 200 milionů ptáků. Tento odhad vychází z poměrně dobře známých čísel počtu ptáků na hektar a na příslušný typ krajiny. Každý ptačí pár má několik vajíček a někdy zahnízdí dvakrát do roka. Kdyby měla přežít prostá většina opeřenců, tak se pro samé ptáky nedostaneme ani do práce. Přibližně 70 % ptáků se nedožije jednoho roku. Ano, jsou to ptačí jatka – na našem území ročně umře kolem 140 milionů ptáků, tedy více než deset milionů každý měsíc a kolem tří set tisíc každý den! Opravdová otázka se zde netýká ptačí chřipky, ale životního postoje: jak to, že ptáci nucení žít v neustálé blízkosti smrti, jsou stále tak příjemní a veselí? Co když opravdovým vítězem evoluce je duševně vyrovnaná sýkorka, a ne upachtěný člověk?

Vítejte v bublině

V posledním desetiletí dochází k citelné selekci tzv. seriózního tisku, který se propadá, a tzv. bulváru, jehož náklad roste. Ve světle těchto pohybů je zřejmé, že hlavní tradiční cíl novin, tedy objektivně informovat veřejnost, se dnes týká sice důležité, ale početně okrajové skupiny obyvatel. Hlavní proud si nepřeje být informován, ale baven, zneklidňován a konejšen. Tématem novin typu Blesku nejsou…

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200621-vobr-01_obalka_mala1.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte