Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Diskuse

Kultura v ohrožení

V Respektu vyšly dva články zabývající se přístupem pražského magistrátu ke kultuře – Jak pražská kultura ke štěstí přišla a Kladné body pro Béma (oba č. 5/2006).

V Respektu vyšly dva články zabývající se přístupem pražského magistrátu ke kultuře – Jak pražská kultura ke štěstí přišla a Kladné body pro Béma (oba č. 5/2006). Jejich vyznění mohlo ve čtenářích vyvolat mylný dojem o nyní téměř bezchybně demokraticky fungujícím systému rozdělování financí na kulturu v hlavním městě Praze.

Určitě došlo k pozitivním změnám, ale také se leccos nezdařilo a demokratická pravidla grantového systému jsou ze strany magistrátu někdy hrubě porušována.

Hra na férovost

Nejpodstatnější problém spočívá v nedokončenosti procesu přeměny grantového systému. Reformní vývoj je stále v chodu a způsob, jakým byly peníze rozděleny na tento rok, je provizorní. Dvě expertní pracovní skupiny složené ze zástupců profesionální pražské kulturní veřejnosti povolané primátorem k reformě grantového systému a k vytvoření nové kulturní politiky města kvůli náročnosti obou úkolů nestihly své koncepce do vypsání grantů zcela dokončit. Přičemž nový systém rozdělování grantů měl být samozřejmě sladěn s novou kulturní politikou města. Jak nám sdělila Yvonna Kreuzmannová, členka expertní skupiny, obě tyto skupiny proto jednomyslně doporučily udělit víceleté granty maximálně na dva roky. Grantová komise ovšem toto doporučení zcela ignorovala a vypracovala návrhy dotací na následující čtyři roky, a rada hlavního města i zastupitelstvo je potom klidně schválily.

V útrobách grantového systému se nalézají z hlediska demokracie nemožné…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte