Stát dnes dotuje kdeco, proč by tedy nemohl finančně podpořit rodičovství? Protože tomu lze lépe pomoci jinak.

Porodit dítě a starat se o ně bude od letošního roku o něco příjemnější. Zásluhu na tom má razantní zvýšení porodného a rodičovského příspěvku. Pro rodiče to zní jako dobrá zpráva, kdo by nechtěl peníze, pokud mu je nabízejí. Jak mnozí vědí, rozhodnutí založit rodinu s sebou přináší citelný finanční propad (místo dvou platů pro dva lidi je tu najednou jeden plat pro tři lidi). Jenže s odstupem je to jinak. Ta zpráva je dobrá asi tak, jako když se Češi za komunistů chlubili, že na počet obyvatel mají nejvíce doktorů v Evropě. Znělo to dobře, ale o kvalitě našeho tehdejšího zdravotnictví to neříkalo nic. Stejně tak nové dávky na podporu rodin neříkají mnoho o tom, jak kvalitně se tu ve skutečnosti dělá rodinná politika, popřípadě co si pod tou kvalitou představujeme.

Rozhazování dalších desítek miliard ve chvíli, kdy máme rekordní dluh a Brusel i zdravý rozum nám velí šetřit, už odsoudila řada novinových komentátorů a ekonomů. Pak si ale nová rodinná politika našla své zastánce. „Vysokým porodným stát správně dává rodičům najevo uznání za odvahu mít dítě,“ napsala Pavla Jonssonová v Mladé frontě. Vojtěch Belling z Občanského institutu zase v Hospodářských novinách pochválil zvýšení rodičovského příspěvku s tím, že ocení snahu rodičů zůstat s dítětem co nejdéle doma. Obojí zní logicky, zvlášť v době, kdy je normální podporovat ze…

v01.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2212

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte