Cena pohonných hmot a zemního plynu střemhlavě stoupá. Svět obchází strašidlo inflace, stoupající úrokové míry mohou podrazit ceny akcií a naopak udělat z hypotéky nedostupný sen pro většinu lidí. Slibný hospodářský růst tak může přejít v nekontrolovatelný pád. To jsou poslední ekonomické zprávy z domova i ze světa. Je tedy světové hospodářství v dobrém, nebo ve špatném stavu a čekají nás dobrá, nebo špatná léta? Takovou otázku si nedávno položil ve své zprávě o vývoji světové ekonomiky prestižní týdeník The Economist.

Šejci rozhazují

Závěry studie jsou naštěstí optimistické. Přesto však poukazují na přítomnost závažných problémů, které by mohly v té nejpesimističtější variantě uvrhnout svět do globální hospodářské krize.

Světové hospodářství roste zatím svižným tempem, navzdory přírodním hurikánům, které snížily rafinérskou kapacitu Spojených států o více než desetinu, rychle rostoucím cenám pohonných hmot a zemního plynu i hrozícímu zvyšování úrokových měr v USA i eurozóně. Mezinárodní měnový fond předpovídá na tento i následující rok celosvětový hospodářský růst 4,3 %, což je nad dlouhodobým trendem.

Vysoká cena ropy, jakkoli jde jistě o rizikový faktor pro světové hospodářství, je však jen střípkem v celkové mozaice. Jedním z hlavních problémů je podle autorů studie do očí bijící nerovnováha mezi dovozy a vývozy. Na dluh nakupující „nenažranci“ – Spojené státy, Velká Británie, Itálie a Španělsko – mají…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte