Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Mimochodem

V kádrových posudcích minulé éry nehrálo vzdělání ani výkonnost významnější roli.

Na předním místě se hodnotil rodinný původ, politická angažovanost a oblíbenost v kolektivu. Kdo byl na štíru s prvními dvěma kritérii, mohl hledat svou šanci ve třetím. Od vstupu do praxe jsem proto pozorně zkoumal, jak se taková obliba získává. Osud mne zavál do nejrůznějších kolektivů, nicméně v dílnách, skladech, krámech i kanclících bylo vždy tím nejpodstatnějším umění naslouchat, klábosit a notovat si s ostatními.

Naslouchání jsem zvládal, s klábosením to bylo horší. Sportovní výsledky mne nevzrušovaly, na televizi jsem nekoukal, nebyl jsem motoristou, ba dokonce ani na dovolenou k moři jsem nejezdil. O práci či politice se nehovořilo, neboť každý kolektiv měl své zkušenosti – i z nejoblíbenějšího chlapíka se leckdy vyklubal donašeč. A tak jsem většinou dával k dobru jen postřehy o počasí, což je konverzační téma, které se osvědčilo už ve staré Anglii. Unikl jsem tím společenské povinnosti vyznat se v televizních seriálech, které se široce přetřásaly ve všech dílnách, skladech, krámech i kanclících reálného socialismu, jen jsem se musel naučit balancovat: přílišným vychvalováním deštíku bych si například získal zahrádkáře, ale naopak ztratil přízeň druhé části téhož kolektivu, jež se ráda slunila u vody.

Personalistika nové éry dává přednost zájmu o práci. U novinářů se jejich řemesla dotýká vlastně všechno, takže občas dojde i na počasí, víc ovšem ve chvílích…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte