Rok po tragédii v Beslanu: vzhledem k tomu, jak málo praktických kroků proti terorismu bylo v Rusku učiněno, je spíše s podivem, že se podobný útok neopakoval.

Beslan – před rokem symbol toho nejbrutálnějšího terorismu, namířeného proti dětem. Dnes je sice přehlušen Londýnem, ale otázky neutichají. Co se za onen rok v Rusku změnilo? Proč nenásledoval řetěz dalších útoků, jak předvídali skeptici právě před rokem? Odpověď není vůbec jednoznačná.

Pro osvěžení: při teroristickém útoku na školu číslo 1 v severoosetském Beslanu zahynulo 331 lidí, z toho 186 dětí. Po krajně nezdařeném pokusu o osvobození více než tisícovky rukojmích, kteří byli od 1. do 3. září 2004 zadržováni čečenskými a ingušskými rebely, prezident Ruska Vladimir Putin veřejně vyhlásil válku terorismu. Byla úspěšná?

Vyražme na gubernátory

Pravda, Beslan už se neopakoval. Ale vzhledem k tomu, že opravdu praktických opatření, která by mohla alespoň teoreticky zabránit dalším podobným útokům, bylo učiněno pramálo, je to spíše s podivem. Za poslední rok sice došlo k řadě atentátů, pumových útoků či únosů, především v kavkazském regionu, ale neumíraly děti, nota bene v tak hrozném počtu. V Moskvě je relativní klid. Celá situace tedy budí zdání, že Rusko se z Beslanu poučilo. Jenže…

„Události v Beslanu nezavdaly příčinu k žádným reformám,“ prohlásil nedávno Stanislav Kasaje, vedoucí speciální vyšetřovací komise severoosetské vlády. Podle…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte