Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Země vycházejícího třesku

mobrazek_1361.gif
mobrazek_1361.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1361.jpeg
Fotografie: Privatizace? Ale co když mě pak vyhodí? Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Zasadit ránu japonskému „bankovnímu socialismu“, zprivatizovat největší banku na světě a zároveň reformovat stranu, která již půl století téměř monopolně ovládá politiku. O to se snaží japonský premiér Džuničiro Koizumi. Minulý týden ovšem utrpěl porážku v Senátu, který zamítl jeho návrh na privatizaci pošty. Proti předsedovi vlády se postavila část jeho vlastní strany. Koizumi proto rozpustil parlament a na 11. září vypsal nové volby. Privatizace pošty, která je zdaleka největší bankou v zemi, je totiž jedním z úhelných kamenů Koizumiho hospodářských reforem, na nichž pracuje již od svého nástupu do úřadu v roce 2001. Zatím udělal velký kus práce – privatizoval železnice, omezil vládní výdaje, pomohl zbavit banky špatných úvěrů. Nicméně část japonské společnosti má mnohem větší očekávání. A otázkou zůstává i budoucnost samotné vládnoucí strany.

Konec zázraku

Období ekonomických problémů začalo pro Japonsko na začátku devadesátých let. Do té doby spolehlivě fungoval japonský hospodářský zázrak. Poválečné reformy, omezení moci tradičních monopolů, Američany nadiktovaný liberalismus zkřížený s vysokou mírou úspor, nízkou inflací, podpořený impulzem daným korejskou válkou (Japonsko sloužilo jako týl nejen pro odpočinek amerických vojáků, ale i pro nákup materiálu) vedl k rychlému růstu (v letech 1951–1970 byl průměrný roční přírůstek průmyslové výroby 16 %…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte