mobrazek_1030.gif
mobrazek_1030.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1030.jpeg
Fotografie: Graf Respekt / David Munich • Autor: Respekt

Summit v Bruselu, na němž Evropská unie měla schválit rozpočet na období 2007 až 2013, skončil v pátek v noci bez výsledku. Pět zemí – Velká Británie, Švédsko, Španělsko, Finsko a Nizozemsko – vetovalo návrh rozpočtu připravený Lucemburskem. Nové země včetně Česka přišly s nabídkou na krácení vlastních dotací. Ani to ale nepomohlo.

Rabat i zemědělství

Návrh rozpočtu počítal s tím, že Unie bude na společnou politiku utrácet jen 1,06 procenta ze svých celkových příjmů. Evropská komise původně navrhovala sedmiletý rozpočet ve výši 1022 miliard eur, Lucembursko jako předsedající země snížila návrh na 871 miliard. V letech 2000 až 2006 měla Unie k dispozici každý rok až 1,24 % HDP, ale v posledních letech šetřila a utrácela jen o málo víc než procento. Lucemburský návrh tedy odpovídá současnému stavu. Počítá se přitom s tím, že z rozpočtu už budou čerpat nejméně dva nové státy – Bulharsko a Rumunsko, které vstoupí do EU v roce 2007.

I přes velké snížení lucemburský kompromis nestačil. Nezabrala ani ochota největšího plátce Německa přidat další peníze, ani gesto deseti nových členských zemí, které v závěru jednání nabídly, že se zřeknou části svých dotací. Francouzský prezident Jacques Chirac to nazval „dojemným gestem, při němž se staří členové museli oprávněně stydět“. Také on ale patřil k těm, kteří neochotou ustoupit dohodu znemožnili.

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte