mobrazek_961.gif
mobrazek_961.gif • Autor: Respekt

vobrazek_961.jpeg
Fotografie: Oběť černobylské havárie v minském sanatoriu. Podle Becka vytváří ohrožení smogem beztřídní společnost. Napadeni jsou všichni. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Moderní společnost je jako had požírající vlastní ocas. Svou existenci a fungování staví z nemalé části na věcech, které ji hrozí zničit. Alespoň podle německého sociologa Ulricha Becka. Přestože český překlad jeho stěžejního díla se teď ke čtenářům dostává až po téměř dvaceti letech od vydání originálu (1986), zůstává kniha stále překvapivě aktuální.

Smogová demokracie

K hlavním cílům moderní společnosti patří odstranění chudoby a zajištění bezpečnosti občanů v rámci národního státu. Jestliže to první se daří, s druhým jsou spojeny stálé problémy. Moderní stát staví ostnaté dráty na ochranu hranic, sjednává dohody s ostatními státy a vstupuje do obranných vojenských aliancí. Ale pak přijde „nepříznivý obrat větru a k tomu ještě déšť – taková smůla!“, naráží Beck uštěpačně na situaci Skandinávie po výbuchu černobylské jaderné elektrárny.

Jak chránit hranice před vzduchem zamořeným zplodinami, řekami plnými toxických odpadů? V rizikové společnosti se dokonce i „život stébla trávy stává závislým na uzavření a dodržování mezinárodních dohod“ – a to ještě pouze za předpokladu, že tyto dohody uzavřou a dodržují skutečně všichni. A nebezpečí nepřichází jen zpoza hranic, nebezpeční jsou i ti, kdo mají zajistit prosperitu a soběstačnost státu – vlastní průmysl a zemědělci užívající chemická hnojiva.

To podle Becka paradoxně přispívá…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte