Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Proč Francie zvolila zákaz

Fotografie: Ve Francii je do státní školy nepustí. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Ve Francii je do státní školy nepustí. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

„Zákon měl bojovat proti islámskému radikalismu, nejspíš ho ale ještě povzbudí, protože muslimové se jím cítí být stigmatizováni,“ komentoval francouzský sociolog Farhad Khosrokhavar v minulých dnech pro agenturu AP přijetí právní normy, jež na státních školách v zemi galského kohouta zapovídá nošení šátků a dalších „okázalých“ náboženských symbolů. Politici se ale brání. „Náboženská neutralita je jedním ze základních kamenů francouzské společnosti,“ vzkázal kritikům prezident Jacques Chirac, který úpravu navrhl. A přidal se také mluvčí parlamentu Jean-Louis Debré: „Školy jsou tu od toho, aby se na nich vyučovalo, ne proto, aby sloužily militantní náboženské agitaci.“ Opřít se mohou i o podporu veřejnosti (se zákazem souhlasí na 70 % populace), která považuje tento represivní krok za nezbytný k udržení podmínek, jež v zemi od francouzské revoluce umožňují pokojné soužití lidí různého vyznání.

Hidžáb

Muslimové, kterých dnes v šedesátimilionové Francii žije na pět milionů, a tvoří tak 8 % populace, začali do země přicházet v polovině minulého století především z bývalých kolonií. Francie se tehdy těšila mimořádnému ekonomickému růstu a prosperitě a přistěhovalci z východu tam mířili s nadějí na lepší život. V prvních desetiletích byli vítáni jako levná pracovní síla a zdálo se, že s většinovou společností se bez větších potíží sžijí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v09.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.