0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí13. 2. 20044 minuty

Juppého parta se nevzdala

Fotografie: Odsouzenec a šéf strany v jednom. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Odsouzenec a šéf strany v jednom. Foto: Profimedia.cz / AFP
Fotografie: Odsouzenec a šéf strany v jednom. Foto: Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Francie by se asi těžko dala považovat za vzor, pokud jde o boj s korupcí či nečistým financováním politických stran. Jak však ilustruje případ bývalého ministerského předsedy Alaina Juppého, věci se mění k lepšímu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Neviňátko Chirac

30. ledna vynesl soud v Nanterre rozsudek nad předsedou vlády z let 1995–97 a současným šéfem nejsilnější strany Unie pro lidové hnutí (UMP), poslancem a starostou Bordeaux Juppém. Odsouzen byl k osmnácti měsícům vězení s odkladem a k deseti letům nevolitelnosti. Obvinění se týká let 1988–95, kdy byl generálním tajemníkem gaullistické strany Sdružení pro republiku (RPR). Osudnými se mu staly machinace se stranickými penězi a skryté financování zaměstnanců RPR přes fiktivní pracovníky pařížské radnice.

V tomto bodě kauza souvisí s obviněními, jimž čelil před volbami v roce 2002 prezident Jacques Chirac. Právě on byl v době, kdy se Juppé staral o stranické účty, starostou hlavního města a současně předsedou RPR. Chirakovi však před dvěma lety soud přiznal prezidentskou imunitu a z těchto podezření se tak patrně už nikdy nebude zodpovídat. Není tedy divu, že se nyní rázně postavil na stranu Juppého, neboť jeho odsouzení míří nepřímo i na něj. Jen málokdo ve Francii věří, že by Chirac o praktikách svého dlouholetého blízkého spolupracovníka nic netušil.

Juppé má do listopadového kongresu zůstat v čele UMP, neboť rozsudek mu sice…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc