Prospat zimní plískanice a nepohodu jako svišť nebo medvěd – to je tajné přání mnoha lidí. Zimní spánek čili hibernace ale není prostý nebezpečí. Vystavil by nás například značnému riziku osteoporózy čili řídnutí kostí. Zvířecí zimní spáči jí trpí stejně jako lidé upoutaní dlouhodobě na lůžko nebo kosmonauti pobývající ve stavu beztíže na oběžné dráze kolem Země. Mezi zimními spáči však najdeme i čestné výjimky. Americký medvěd černý zvaný též baribal se na jaře budí s pevnější kostrou, než s jakou se na podzim ukládal k pětiměsíčnímu spánku.

Americký biolog Seth Donahue z Michigan Technological University se pokusil přijít téhle záhadě na kloub. Podle něj se tajemství silných kostí baribalů skrývá za jejich zvláštním hospodařením se zplodinami látkové výměny. Baribalové jako jedni z mála zimních spáčů za celou zimu nemočí ani nekálejí.

„Nemají možnost zbavit se vápníku odbouraného z kostry a nezbývá jim nic jiného, než jej recyklovat a vrátit jej do kostí,“ vysvětluje Donahue.

Baribalové odolávají osteoporóze dokonce i ve vyšším věku a to znamená, že jsou v recyklaci vápníku skutečnými přeborníky. Seth Donahue se už pustil do výzkumu hormonů, které mají vápníkové hospodářství baribalů na starosti, a doufá, že mezi nimi najde inspiraci pro syntézu léku, který by chránil před osteoporózou především starší ženy po menopauze. Čísla zdravotnických statistik hovoří jasně – vážnou zlomeninu utrpí v důsledku osteoporózy každá padesátá…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte