Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Co se děje ve světě

mobrazek_1898.gif
mobrazek_1898.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1898.jpeg
vobrazek_1898.jpeg • Autor: Respekt

Dánové dostali letos prvního října dar v hodnotě dvanácti miliard českých korun. Obdaroval je jejich krajan, jednadevadesátiletý rejdař Morsk Mc-Kinney Moller (na snímku), a to novou budovou Opery v kodaňském přístavu. Velkorysost starého pána se zdá být mimořádná, přesto jeho dar získal v části dánské společnosti přívlastek danajský.

Mollerova firma nemá co do zisku v zemi konkurenci, její majitel je suverénně nejbohatším Dánem a světle modré kontejnery Morsk budou asi důvěrně známé i našinci. Nedávno stoletá firma, pojmenovaná A. P. Moller po rejdařově otci, ovšem není jen čelním světovým kontejnerovým přepravcem. Po celé planetě také staví železnice a za ropné krize v 70. letech začal Moller senior v Severním moři těžit ropu a zemní plyn, čímž Dánsku zajistil soběstačnost.

Syn slavného zakladatele Morsk McKinney Moller se na sklonku milénia rozhodl, že se zařadí do úctyhodné řady dánských mecenášů umění, kterou už koncem 19. století započal syn zakladatele pivovaru Carlsberg Carl Jacobsen. Moller ale nechtěl stavět ledajakou operu, nýbrž stánek, který by se vyrovnal nejslavnější „dánské“ opeře zeměkoule – veledílu Jorna Utzona v Sydney. Najal si proto světově proslulého architekta Henninga Larsena, nejen ten měl však brzy poznat, že otěže rozhodování Moller junior nepustí z ruky a stavbě opery bude šéfovat stejně autokraticky jako své firmě. Výhrady odborné i laické…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte