Jen v Indii, Brazílii a Čadu trvá podle údajů Světové banky konkurzní řízení déle než v Česku. Doba od podání návrhu do ukončení konkurzu se u nás může protáhnout až na 9 let, zatímco v zemích „staré“ EU v průměru na jeden a tři čtvrtě roku. Světová banka i Mezinárodní měnový fond již několik let Česku vytýkají, že zdlouhavost řízení a slabá ochrana práv věřitelů dává manažerům možnost tunelovat podniky v konkurzu. V krachujících podnicích jsou také uvězněny zdroje, které by mohly být lépe využity jinde, a velké ztráty věřitelů v konkurzech vedou k nižší ochotě půjčovat a k vyšším úrokovým sazbám.

Zeptejte se ekonomů

Větší naděje na prosazení dlouho připravované bankrotové reformy přišla až po vypuknutí skandálu kolem zmanipulovaného konkurzu Union banky. V blízké době má do parlamentu přijít vládní návrh nového zákona. Jeho podoba však u části odborné veřejnosti vyvolává značné obavy. Problematický byl již samotný způsob vzniku zákona, neboť zde zcela chyběla analýza pravděpodobných efektů na chování ekonomických subjektů. Takovými rozbory se zabývá obor law and economics, česky označovaný jako ekonomická analýza práva, který má své pevné místo na všech významnějších světových univerzitách a jehož protagonisté získali v posledních dvou desetiletích třikrát Nobelovu cenu za ekonomii (George Stigler, Ronald Coase a Gary Becker). V praxi se vědci z tohoto oboru podíleli třeba na činnosti americké komise pro revizi bankrotů ustavené v…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte