Prezident Václav Klaus vetoval zákon zavádějící „evropský zatykač“, který umožňuje vydat zločince ke stíhání i do jiné evropské země. Důvod? Zákon „znamená rezignaci na vlastní svrchovanost České republiky“. Nebýt prezidenta, patrně by byly miliony českých občanů vydány napospas nebezpečné justici Velké Británie nebo Německa.

Zavedení evropského zatykače přitom jen umožňuje stíhání a vydávání lidí, kteří se dopustí závažné trestné činnosti, zejména teroristických útoků. Případný trest by si odseděli ve své domovské zemi. Prezidentovi se nelíbí, že mezi důvody k vydání kriminálníků jsou i „podvádění, padělání výrobků, znásilnění, loupež atd., což jsou navýsost standardní, a tedy v tomto smyslu domácí trestné činy, které se po staletí řešily jiným způsobem než automatickým mezinárodním zatykačem“. Jenže každé století přineslo nějaký vývoj zločinu, a jestliže se stále častěji odehrávají sexuální přečiny, proč neumožnit jejich lepší stíhání? Rozhodně nehrozí vydání Čechů za kritiku práce unijních politiků, jak prezident dále naznačuje. Navíc se tu nebavíme o vyslání provinilců do Číny či Ruska, ale do zemí, jejichž justice je podstatně vyspělejší než česká.

Od prezidenta nepřekvapí pohled ve stylu „co je doma, to je naše a nikomu do toho nic není“. Argument o svrchovanosti používal při válce o Kosovo a v Iráku, používá ho vytrvale i ve vztahu k Evropské unii. Jeden nový trend tu ale je: v poslední době eurooptimisté…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte