Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Žijte, ale nebraňte se

Výsledek středečního hlasování ve Valném shromáždění OSN byl očekávaný, ale přesto vyvolal spory zejména mezi Izraelem a Evropskou unií. Ta se totiž zcela jednohlasně vyslovila za zboření bezpečnostní bariéry, kterou Izrael buduje na Západním břehu Jordánu. V Jeruzalémě si nikdo nedělal iluze o tom, že by rezoluce neprošla, ale v tom nebyl zásadní problém – vždyť není právně vymahatelná a v Radě bezpečnosti, která může uvalovat účinné sankce, disponují právem veta USA. Nicméně Izrael byl velmi zklamán jednolitým souhlasem EU, v jejímž rámci se žádný stát ani nezdržel hlasu, natož aby byl proti.

Ať nás chcete, nebo ne

Vzájemný nesoulad pak doložila čtvrteční a páteční návštěva zvláštního vyslance EU Javiera Solany ve Svaté zemi.

Na zmíněné návštěvě bylo charakteristické především to, že Solana narážel na stejné odmítavé argumenty u vlády i opozice. Nejde tedy o nějaký úlet Ariela Šarona či jeho kabinetu, ale o životní zájem Izraele. Hned zpočátku řekl Solana novinářům, že EU se bude angažovat v jakémkoli mírovém procesu mezi Izraelci a Palestinci, ať se to Izraeli líbí, nebo ne. Nicméně premiér Šaron a ministr zahraničí Silvan Šalom ho varovali, že následkem podpory rezoluce OSN nebude EU s to hrát významnou roli v řešení konfliktu, neboť se projevila jako nikoliv nestranná. „Izrael má zájem na zapojení mezinárodního společenství, zvláště Evropy, do mírového procesu s Palestinci,“ řekl Solanovi Šaron, „ale bez…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte