Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Ve hvězdách

mobrazek_1309.gif
mobrazek_1309.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1309.jpeg
Fotografie: Václav Babinský. Foto Muzeum policie • Autor: Respekt

Babinskej, známej lotr mexickej, zní ve starém popěvku. Je tomu prostě tak. Václav Babinský, nejznámější český loupežník, od jehož smrti uplyne v neděli 125 let, je spíše nostalgicky adorován než jednoznačně odsuzován. Jenže romantická legenda se nikdy neopírala o realitu. Ono také romantizující slovo loupežník zní mnohem lépe než skutečnosti odpovídající loupežný vrah.

Babinský se narodil 20. srpna 1796 v Litoměřicích. V 18 letech nastoupil na vojnu, ale poté, co simuloval šílenství, byl propuštěn a stal se tulákem zejména po severních Čechách. V roce 1830 dal dohromady bandu, která toho do 19. ledna 1832, kdy byl Babinský zatčen, stihla věru hodně. Z vazby však Babinský několikrát uprchl a teprve v roce 1839 byl definitivně zatčen a následujícího roku odsouzen na dvacet let vězení. Jeho bilance v rámci soudního procesu zněla stručně takto: čtyři vraždy, mnohé loupeže, falšování dokladů a násilí při zatýkání. Babinský seděl v Brně na Špilberku, kde byl hodnocen jako pokorný vězeň, který při sobě nosí růženec a každý den se modlí, a poté ve Valdicích. Když byl po odpykání celého trestu propuštěn, ujaly se ho řádové sestry a poskytly mu ubytování a práci zahradníka v ženském klášteře milosrdných sester v Řepích u Prahy, jehož část sloužila jako ženská věznice. Koneckonců na tamním – již zrušeném – vězeňském hřbitově je také pochován.

Právě v té době vznikla jeho legenda. Po…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte