Šéf Evropské komise Romano Prodi minulý týden hned dvakrát změnil své rozhodnutí. Konferenci o antisemitismu v Evropě, kterou sám navrhl a jež má proběhnout příští měsíc v Bruselu, nejdříve náhle zrušil. Dva dny nato ovšem řekl, že přípravy pokračují beze změny. Důvod? Dva zástupci Světového a Evropského židovského kongresu napsali do pondělních Financial Times článek, v němž exekutivu EU nařkli z antisemitismu. Uvedli, že ten „lze vyjádřit ve dvou formách – činností a nečinností – a Evropská komise je vinna oběma“. Prodi reagoval zmíněným stornem. Nicméně pak ho uklidnil samotný ředitel Světového židovského kongresu Israel Singer, že text nevyjadřuje stanovisko jeho organizace, a Prodi se vrátil ke svému původnímu plánu.

Je chyba, že Prodi reagoval na jeden článek odvoláním velmi potřebného setkání, na němž by měl i prostor svůj úřad bránit. A je dobře, že si to nakonec – doufejme definitivně – rozmyslel. Nejde tu samozřejmě o to, zda se uskuteční jeden z bezpočtu unijních seminářů. Klíčové je téma. Antisemitismus v dnešní Evropě se totiž takto oficiálně na bruselský stůl dostane vůbec poprvé. Je nejvyšší čas. Znepokojujících zpráv totiž přibývá. Jednou z nich byl průzkum Eurobarometru, podle nějž Evropané považují za největší hrozbu světovému míru Izrael, jinou fakt, že až do loňska Unie neváhala financovat palestinský Hamas, či to, že se známý francouzský antiglobalista José Bové dočkal téhož potlesku evropských intelektuálů…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte