Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Pohodička v Connecticutu

Fotografie: Nebýt korupce, mohl být rekordmanem. Foto archiv autora • Autor: Respekt
Fotografie: Nebýt korupce, mohl být rekordmanem. Foto archiv autora • Autor: Respekt

Je to paradox. Guvernér John G. Rowland se pyšnil tím, že patří do rodiny, která se po desetiletí starala o věci veřejné v malém státě Connecticut, ležícím na východním pobřeží USA. Jeho otec i děd pracovali jako finanční revizoři ve městě Waterbury a byl to právě jeho dědeček, který se proslavil rozbitím korupčního spříseženství obecních úředníků ve 30. letech. Dlouho to vypadalo, že John G. půjde ve stopách své rodiny. Ve 23 letech se stal poslancem místního zákonodárného sboru, ve dvaceti sedmi kongresmanem a v necelých čtyřiceti byl za Republikánskou stranu zvolen guvernérem ve spíše demokratickém státě Connecticut. Byl zvolen poprvé, podruhé i potřetí. A pokud by se nestala jedna nepříjemná věc, stal by se nejdéle sloužícím americkým guvernérem v dějinách. Vaz mu ale zlomila korupce přímo klasického střihu.

Papričky vs. doutníky

Nejde o žádné závratné sumy. Rowland si prostě nedokázal odepřít drobné radosti jako doutníky – navíc kubánské –, dovolenou zdarma, zánovního Forda Mustanga, novou kanoi či renovaci své chaty za sníženou cenu. To vše dostával od svých obchodních přátel. Dalo by se to ještě skousnout, kdyby ti samí přátelé nedostávali pro své firmy výhodné státní zakázky. Guvernér odolával několik měsíců, ale když se do vyšetřování vložila FBI a connecticutský zákonodárný sbor zahájil impeachment, tedy proces jeho odvolání, oznámil svou rezignaci a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v27.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.