Reklama
 
v27.gif

2004/27

Koupit vydání
v26.gif Vydání 20.–27. 6. 2004 v28.gif Vydání 6.–13. 7. 2004
Editorial
Editorial Tomáš Němeček
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper
Scéna
Co se děje ve světě Petr Šourek Film Petr Třešňák Televize Petr Třešňák Hudba Petr Třešňák Knihy Viktor Šlajchrt Tip Petr Třešňák
Kultura
Mimochodem Viktor Šlajchrt Čerstvý pramen literární magie Viktor Šlajchrt Velké západní literatury jsou dnes nemyslitelné bez autorů, jimž se staly mateřštinou vypracované evropské jazyky, ale vyjadřují jimi zkušenost z prostředí etnicky odlišného, kde vládne jiná mentalita, vzorce chování i smysl pro krásu. Už krátce po polovině minulého století se proti většinové společnosti v USA dravě vymezili afroameričtí literáti typu Ralpha Ellisona či Jamese Baldwina a v dalších desetiletích zasáhl podobný proces také Evropu, zejména Francii a Velkou Británii, kde se stále více prosazovali spisovatelé s etnickými kořeny v bývalých koloniích. Jejich důraz na etnicitu vykazuje v zásadě dvě podoby: pro jedny se stává součástí širšího politického programu, druzí ze své jinakosti těží spíš poetické efekty. V každém případě však jde o jev, který světovou literaturu ozvláštňuje novými myšlenkovými perspektivami i citovými polohami. Na obědě s bestiemi Adam Drda Za Hrad a pod Knížákem Petr Třešňák Drsná pravdivost srdce Karel Och Více než dvěma stovkám filmů, které bude od tohoto pátku uvádět 39. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, bezesporu vévodí retrospektiva nejproslulejšího z amerických nezávislých režisérů Johna Cassavetese (1929–1989). Pětice z jeho celkem dvanácti filmů, natočených v průběhu třiceti let, přiblíží originálního tvůrce, jenž ovlivnil několik generací amerických filmařů, Martinem Scorsesem počínaje a Jimem Jarmuschem ani zdaleka nekonče.
Dopisy
Dopisy Respekt
Diskuse
Obrana fotografů Pavel Štecha
Civilizace
Jak je důležité vydat se na vandr Vojtěch Novotný Nehledě na šestimiliardové lidstvo, každý z nás neustále naráží na své známé a známé svých známých, kamkoli se v tom širém světě vrtne. To není náhoda ani záměr, žádající si paranoidní vysvětlení („moji známí po mně jdou“), ale důsledek obecně biologických zákonitostí migrace, jež platí pro lidské populace stejně jako pro mnoho dalších živočišných druhů. Kaleidoskop Zdeněk Lukeš Protestantská Ameriko, povstaň! Pavel Barša
Rozhovory
Ty peníze se už nikdy nevrátí Zoja Franklová JOSEF POHL se narodil v Praze roku 1941. Po studiu na strojní a později stavební fakultě ČVUT pracoval jako projektant energetických staveb, poté jako kontrolor investic v Českém cenovém úřadu a na ministerstvu financí. Po roce 1989 působil na ministerstvu státní kontroly, od roku 1993 je jedním z patnácti volených členů Nejvyššího kontrolního úřadu, kde se věnuje především kontrole efektivity velkých investic. Josef Pohl nebyl nikdy členem politické strany. Je ženatý, má dvě dospělé děti.
Téma
Klony ze Silicon Valley Marek Švehla, Marek Fak Jsou mladí, vzdělaní, mluví skvěle anglicky a pracují pro přední firmy euroamerického Západu. Přitom jsme na špinavé periferii indické metropole Dillí. Právě tady se lze poučit o tom, jak vypadá nejnovější trend světové ekonomiky: outsourcing. V průmyslovém parku Okhla na kraji Nového Dillí se krátce po šesté hodině večer spolu s komáry objevují i desítky navlas stejných džípů. Za soumraku se sem sjíždějí z přeplněné magistrály a po úzké silničce míří k bohatě osvětlené budově s nápisem Wipro Spectramind. U vchodu z nich vystupují mladí muži a ženy hodně odlišní od těch, které člověk potkává všude ve městě. Místo tradičního sárí a dlouhého copu jsou tu najednou dívky v džínách a s krátkými vlasy. I jejich mužští kolegové vypadají spíš jako protějšky z Evropy – v mikinách, džínách a s teniskami na nohou kráčejí do práce v tzv. zákaznickém kontaktním centru. Příštích osm hodin budou sedět před obrazovkou počítače se sluchátky na uších a odpovídat na otázky zákazníků zdravotních pojišťoven, bank či počítačových firem z druhého konce planety. Právě tito mladí lidé, většinou pár let po vysoké škole, jsou symbolem trendu, který prudce mění pracovní prostředí nejen v Indii, ale ve stále větší míře i ve vyspělém světě.
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček Maďarský sen o autonomii Martin Benko Máme plyn, ale co s ním Markéta Pilátová A hrdina Nimr ho podřízl Zbyněk Petráček Co se týče motivací a metod teroristů, výstižnější než analýzy či komentáře často bývají záznamy rozhovorů s autentickými pachateli. Pravda, seriózní média se tomuto žánru vyhýbají, protože nechtějí dělat terorismu reklamu, ale vždy se nějaká ta hlásná trouba najde. V poslední době ji reprezentuje například internetový čtrnáctideník Sawt al-Džihád (Hlas džihádu). Právě ten přinesl v polovině června – dva týdny po teroristickém přepadu cizinci obývaného komplexu v saúdskoarabském Chubáru, který probíhal čtyřiadvacet hodin ve třech etapách – záznam rozhovoru s operačním velitelem tohoto krveprolití, jímž byl Fawwáz al-Našámí. Zabijáci byli jen čtyři – Fawwáz, Husajn, Nader a Nimr. Dokázali však krutě zavraždit 22 lidí a sami uprchnout s jedinou ztrátou. Pohodička v Connecticutu Kremelské pohádky je konec Josef Pazderka Dárfúr hoří, ale pomoc nikde Teodor Marjanovič Mýlí se ten, kdo si myslí, že genocida černošských kmenů v západosúdánské oblasti Dárfúr skončila, když se o ní už v novinách tolik nepíše. Dojmu, že se vše zklidňuje, mohla nahrát informace z předminulé neděle, že strůjce brutalit, súdánský prezident Omar Hasan Ahmed al-Bašír, oznámil „kompletní mobilizaci“ svojí armády s cílem odzbrojit milice džandžavídů, které masakry páchají.
Ekonomika
Třikrát na okraj Tomáš Němeček Ten úřad je třeba zavřít, Tomáš Němeček Přesouvat nádraží? Ale k čemu? Martin Kvizda, Zdeněk Tomeš, Daniel Seidenglanz, Josef Kunc Utajený svědek viděl úplatek v KB Marek Pokorný V pondělí začal dlouho očekávaný proces: skupina kdysi mocných manažerů Komerční banky se zpovídá z obchodů, kvůli nimž ústav prodělal na konci 90. let celkem téměř deset miliard korun. Jako první přišlo na řadu sedm níže postavených bankéřů – kvůli nekrytým úvěrům za jeden a čtvrt miliardy pro firmy tehdejšího šéfa fotbalového svazu, obchodníka s masem a chmelem Františka Chvalovského. Podle informací Respektu má před soudem vystoupit i dosud utajovaný svědek, který tvrdí, že komplicové Chvalovského dávali bankéřce Jiřině Kaplanové za poskytnutí úvěru půlmilionový úplatek. Zato nejvyšší šéfové banky se zřejmě nebudou zodpovídat vůbec. V pátek státní zástupce oznámil, že zastavuje jejich trestní stíhání – přestože drželi nad dlužníky ochrannou ruku a přes četná varování jim schvalovali další a další úvěry.
Domov
Připomeňme si Jaroslav Spurný Proč doktoři dělají chyby Hana Čápová Kdo nečte blesk Ondřej Kundra ČSSD svrhla vládu Erik Tabery Zatímco Vladimír Špidla přišel před novináře s lehkým úsměvem na rtech, Stanislav Gross měl sklopený zrak a jeho tvář planula rudými fleky rozčilení. Na první pohled to vůbec nevypadalo, že ten první právě utrpěl vážnou porážku a druhý se přiblížil své vysněné funkci premiéra. Co vlastně předcházelo demisi Vladimíra Špidly, a co bude následovat po ní? Sobotní hlasování naznačilo, že Vladimír Špidla nemá důvěru ve své straně. 103 ze 169 členů ústředního výkonného výboru mu vyslovilo nedůvěru a jen čtyřicet pak bylo pro pokračování koaliční vlády. Proti bylo padesát a většina se zdržela. Ačkoli nemusel, ministerský předseda se rozhodl rezignovat. V sobotu večer předstoupil před novináře a klidným hlasem prohlásil: „Nepodařilo se mi na ústředním výkonném výboru obhájit svou koncepci koalice 101 hlasů založené na půdorysu KDU-ČSL, Unie svobody a sociální demokracie. Nemáte-li podporu svého politického hnutí, těžko můžete dělat premiéra.“ Mašínové na Hradě Jan Kovalík Kalouska na transportéru viděti Jaroslav Spurný Ještě pořádně nezaschly podpisy pod smlouvami o pronájmu stíhaček gripen a armáda rozjíždí další obchod – nákup dvou stovek obrněnců za pětadvacet miliard korun. Dostupné informace zatím říkají, že podobnost obou záměrů není jen v ceně, ale i v podezřelých okolnostech, které je doprovázejí. Ale jeden rozdíl tu je. U stíhaček nás spojenci od nákupu odrazovali, transportéry by naopak v naší výzbroji viděli rádi. Také jsme se NATO zavázali, že si je do roku 2006 opatříme pro naši účast v mezinárodních operacích. Kvůli pranici zdejších lobbistů, kdo zakázku utrhne pro sebe, ovšem slib nebude splněn.
Komentáře
A malý skok pro lidstvo Josef Greš Varšava učí Prahu Tomáš Němeček Mafie sahá na NBÚ Marek Pokorný Když vraždit je tak snadné Zbyněk Petráček Existuje pouze jedna al-Káida, ať už organizovaná více či méně pevně, nebo se z tohoto loga stala nálepka na všechny teroristy? Takto se lze ptát nad zprávou ve středečních novinách, že teroristé v Iráku uřízli hlavu dalšímu rukojmímu, Korejci Kim Sung-ilovi. K zločinu se přihlásila skupina Monoteismus a džihád, napojená na al-Káidu, byť mnozí jsou přesvědčeni, že skutečným iniciátorem je přímo abú Músa Zarkáví, jeden z nejhledanějších členů al-Káidy. Předtím byli stejně brutálně zavražděni dva Američané (Nick Berg v Iráku a Paul Johnson v Saúdské Arábii). Ve skutečnosti není hlavní, zda pachatelé mají pomyslnou legitimaci al-Káidy. Jde o to, jak jim a jejich vražedné ideologii čelit. Co vlastně ti teroristé chtějí? Ke komu se obracejí se svým vražedným poselstvím? Ve hvězdách Zbyněk Petráček Špidla odchází, Gross trne Erik Tabery Premiér Vladimír Špidla ve středu podá demisi a odstupuje i z čela sociální demokracie. A je třeba říct, že je to dobře, protože bez podpory jeho strany by jeho další angažmá zřejmě skončilo fraškou. Odešel důstojně, stejně jako po většinu času důstojně vedl svou vládu. Neděje se nic fatálního, Česko jen přichází o výrazného premiéra, který ukázal, že se dá vládnout i se slušným stylem. Příštím ministerským předsedou se pravděpodobně stane Stanislav Gross, jehož představy a schopnosti pro tuto funkci zatím zůstávají velkou neznámou.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte