mobrazek_1127.gif
mobrazek_1127.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1127.jpeg
Fotografie: Co takhle postavit malbu na hlavu? Repro Respekt • Autor: Respekt

Jeho první výstava skončila skandálním zabavením dvou obrazů západoberlínskou prokuraturou. Tehdy v roce 1963 byl 25letý Hans-Georg Kern, který později přijal umělecké jméno Baselitz, chudý jako kostelní myš – někdy dokonce seškrabával barvy ze zdi, aby měl čím malovat. Dnes patří na trhu mezi nejprodávanější a nejdražší umělce, za jeho plátna se na aukcích platí od 500 tisíc do jednoho milionu eur. K letošním 65. narozeninám si renomovaný autor nadělil rozsáhlou retrospektivu v bonnské Bundeskunsthalle nazvanou Bilder, die den Kopf verdrehen (Obrazy, které zmatou hlavu).

Velká noc v kýblu

Vraťme se však k Baselitzovým

začátkům. V roce 1957 byl coby nepoddajný student již po dvou semestrech vyloučen z východoberlínské akademie pro „společensko-politickou nezralost“. S malým kufrem podjel metrem tehdy ještě otevřenou sektorovou hranici a zapsal se na západoberlínskou akademii. Počátkem 60. let, v době, když už skoro každý student chtě nechtě akceptoval kánony abstraktní malby, se tvrdohlavý Baselitz rozhodl pro figuraci. Výše zmíněný skandál a policejní zákrok na jeho první výstavě způsobila Velká noc v kýblu, melancholické plátno, na němž postava s obrovskou hlavou třímá v ruce velký ztopořený penis a masturbuje. Tento ponurý obraz, uvozující současnou bonnskou retrospektivu, i s odstupem 40 let dýchá intenzitou bezradné a do sebe uzavřené osamělosti. Při…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte