Těžko si představit zprávu, která amerického prezidenta George W. Bushe v těchto dnech více potěšila. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin řekl minulý pátek věc, která globální diskusi o tom, do jaké míry byly oprávněné důvody zaútočit na Irák, staví do nového netušeného světla. „V době po 11. září 2001, ale před zahájením operace v Iráku loni v březnu, ruské zvláštní služby získaly informace o tom, že činitelé Saddámova režimu připravují teroristické útoky na území Spojených států, resp. na vojenská a jiná zařízení USA v cizině,“ podotkl Putin na tiskové konferenci během své návštěvy v Kazachstánu. Zdůraznil sice, že tato zjištění nic nemění na jeho odporu vůči loňskému válečnému útoku, upřesnil však, že Moskva tyto informace vždy Američanům hned předávala.

Washington ve své argumentaci nikdy ruská varování nezmiňoval. Dnes se přitom na něj valí ze všech stran kritika, že na Irák zaútočil na základě vymyšlených důvodů. Neprokázalo se, že by Saddám měl zásoby zbraní hromadného ničení. Je sice jasné, že pro jejich výrobu měl kapacity, které by mohl rychle zprovoznit, zejména kdyby byly zrušeny mezinárodní sankce uvalené na Irák počátkem 90. let – to ale, jak zní v chóru celým světem, na věci nic nemění. Zbraně se nenašly. Ba co víc: zvláštní komise amerického Kongresu, vyšetřující pozadí teroristického útoku z 11. září 2001, dospěla minulý týden k závěru, že Saddámův režim neměl s atentátníky kolem Muhammada Atty nic společného. Prostě nebyl mezi…

v26.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte