Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Dopisy

Dopisy

Nesuďme adoptivní rodiče

Reaguji na komentář Hany Čápové Špatně prodejné děti (Respekt č. 21/2004). V oblasti náhradní rodinné péče pracuji už několik let – v poslední době zejména jako lektorka přípravy budoucích pěstounů a osvojitelů. Proto mě příjemně překvapilo, že autorka se nesvezla na populistické vlně „ochrany dětí“. Má pravdu v tom, že ústavy jsou plné dětí nikoli proto, že bychom měli špatné zákony, ale proto, že je nikdo nechce.

V jednom bych ale s Hanou Čápovou ráda polemizovala, a sice v postoji k adoptivním rodičům. Uchazeči o adopci jsou téměř vždy lidé, kteří vlastní dítě z nejrůznějších důvodů mít nemohou, ačkoli po něm velmi touží. Nemá smysl si nalhávat, že o adopci žádají proto, aby pomohli nějakému dítěti. Oni samozřejmě chtějí pomoci sami sobě naplnit jednu z nejzákladnějších lidských potřeb – naplnit svůj vztah, mít se o koho starat, mít komu předávat to, co mají a znají, mít nějaké pokračování. A tak zcela logicky chtějí dítě co nejpodobnější tomu, jaké by se narodilo jim. Nenazývala bych to vybíravostí. Myslím, že by byla chyba chtít po nich, aby si vzali kohokoli. Nebylo by to ku prospěchu ani jim, ani dětem, protože takovéhle svazky by velmi pravděpodobně končily krachem – pro dítě tedy návratem do ústavu a pro rodiče traumatem. Chápu, že výraz „vybíraví adoptivní rodiče“ se nabízí. Ale myslím, že my, kteří jsme v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v22.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.