mobrazek_892.gif
mobrazek_892.gif • Autor: Respekt

vobrazek_892.jpeg
Fotografie: Hradecký pivovar: dobrý nápad, jak pustit žilou. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Před rokem se jedné velké stavební firmě jménem Skanska zachtělo zakázky v Hradci Králové. Její zástupci proto zašli za tamními politiky s nabídkou – postavíme vám krásné nové sídlo. A politici nezklamali: bez váhání sehráli ukázkové představení, jak se dá v Česku šikovně jít vlivným byznysmanům na ruku.

Soutěž pro jednoho

Královéhradecký krajský úřad se za tři roky existence stihl rozšířit do tří budov – jedna je jeho, další dvě si pronajímá. Přesto je jeho šéfům těsno a zhruba před rokem se rozhodli pořídit si větší sídlo. „Nešlo nám jen o další kanceláře,“ říká náměstek královéhradeckého hejtmana Rostislav Všetečka (ODS). „Taky jsme si říkali, že by u nás mohla sídlit třeba nějaká evropská instituce a že by bylo dobré se na to prostorově připravit.“ Touha po nové adrese se rozkřikla a počátkem roku 2003 přišel za krajskými představiteli vyslanec stavbařského gigantu Skanska s nabídkou, že pro ně jeho firma přebuduje chátrající pivovar v historickém centru Hradce Králové. Komplex v té době patřil brněnské firmě HK Centrum, která jej krátce předtím nabídla městu za 40 milionů korun. To nabídku odmítlo s tím, že se zničený pivovar nevyplatí kupovat za víc než 10 milionů. Kraji se ale nemovitost zalíbila. „Přišlo nám to jako dobrý nápad,“ říká náměstek Všetečka. „Skansce jsme ovšem řekli, že takhle jim tu zakázku nemůžeme dát…

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte