Ten unikát se nachází osm kilometrů severozápadně od Českého Krumlova. Někomu by se sice mohlo zdát, že jde o obyčejný park s chátrajícím zámkem a několika starými fontánami, zkrátka nic extra, avšak zdání klame. Červený Dvůr je areál plný jedinečných památek, který svým dávným anglickým stylem nemá v Evropě obdoby a je na kontinentě posledním svého druhu. Během své dlouhé historie čelil mnohým katastrofám – povodněmi počínaje a bolševickým hospodařením konče. Nyní, když už by po všech těch nepříjemnostech měl čekat jen na potřebnou rekonstrukci a vstup mezi evropské skvosty, narazil na osudovou překážku: vzbudil zájem skupiny mocných a bohatých domorodců. Ti by mu teď rádi dali praktičtější tvář, zavřeli ho pro veřejnost a přebudovali jej – na golfové hřiště.

Zdevastovaný objekt

Areál Červeného Dvora měl i se svým barokním, čtyři sta let starým zámkem nejednou na kahánku. Nejblíž konci se naklonil v 60. letech minulého století, kdy jej komunističtí pohlaváři chtěli zbořit. Od jisté zkázy ale Dvůr zachránila skupinka lékařů, kteří v zámku v roce 1966 navrhli zřídit psychiatrickou léčebnu. Ta je tu dodnes a park slouží jako součást pracovní terapie, takže pacienti se každý den bezplatně věnují jeho údržbě. Od prosince 2003 je park otevřen i široké veřejnosti.

Zdánlivě idylická situace má však jeden háček. Výdaje spojené s údržbou celého areálu a nutné investice do oprav jsou tak vysoké, že je léčebna sama nemůže zaplatit. Stát…

v02.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte