Technologie se dnes už naprosto nedají oddělit od zásadních společenských otázek, od politiky. Hezky to ukazuje systém, který vyvinula britská počítačová firma LogicaCMG pro nizozemský fotbalový klub PSV Eindhoven. Cituji: „Řešení funguje tak, že obraz z bezpečnostních kamer je předáván do počítačové aplikace, která záběry porovnává s fotografiemi osob, jimž byl na základě předchozího nevhodného chování zakázán vstup na stadion. V případě, že je takový návštěvník odhalen, je upozorněna bezpečnostní služba a policie.“ Vtip je ve využití biometriky. Systém neoklamete tmavými brýlemi ani falešným plnovousem, protože používá měření vzdálenosti mezi očima, tvaru hlavy, proporcí obličeje. Bezpečnostní manažer klubu k tomu říká: „Nasazení biometrických technik zvyšuje pravděpodobnost, že chuligáni budou identifikováni, přičemž normální návštěvníci budou ponecháni v klidu a vůbec nepocítí, že nějaké nové řešení bylo nainstalováno.“ A český komentář k tiskové zprávě přičinlivě dodává, co nás stejně napadne, že totiž systém lze po úpravě použít i k odhalování teroristů na veřejných prostranstvích. Musí však zůstat u teroristů? Co třeba osoby s nepohodlnými politickými názory, ilegální přistěhovalci, účastníci techno parties, uživatelé měkkých drog, anarchisti, ekologové, všichni ti, kdo nejsou tak docela v lajně se zákonem, ale ani tak docela mimo ni? Stačí naplnit databázi… Každá cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

••&•…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte