V době, kdy národy střední a východní Evropy už stříhají metr před vstupem do EU, se jim dostalo studené sprchy. Německý kancléř Gerhard Schröder se nechal slyšet, že budoucí členové Unie neúměrně snižují svou daňovou zátěž a podbízejí se podnikatelům. Ještě adresněji se vyjádřil jeho švédský kolega Göran Persson, který zejména na adresu Estonska a Polska vzkázal: „Asi si myslí, že ve Švédsku, Finsku a Dánsku budeme vybírat vysoké daně a posílat tyto peníze do východní Evropy, aby tam měli třídu bohatých, kteří daně neplatí. To je však neobhajitelné.“ Takto direktivně už jsme to hodně dlouho neslyšeli. Pravda, nově přistupující státy EU budou profitovat na finančních transferech z centra, které logicky čerpají z toho, co občané unijních zemí zaplatí na daních. Pokud to však někomu vadí, nebylo by lepší brojit spíše proti pravidlům tohoto přerozdělování než proti daňovým sazbám, které nastavuje ta či ona demokratická vláda? Už zhruba před třiceti lety vešlo ve známost, že na dálku přenášené exhalace z českých hnědouhelných elektráren způsobují okyselení skandinávských jezer – tady by výzvu Švédska k dodržování příslušných standardů pochopil každý. Ale požadavek daňové homogenizace a kádrování jednotlivých států už zavání těžkou arogancí.

•••

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže minulý týden opět udeřil: tentokrát proti mlynářům a pekařům, kterým dal pokutu 120 milionů za zakázanou kartelovou dohodu. Tři největší hráči (Odkolek,…

v15.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte