Konstantinos Karamanlis oznámil složení nové řecké konzervativní vlády na ortodoxní svátek Čtyřiceti svatých mučedníků. Členů nové vlády ze strany Nea Dimokratia je ale ještě víc než mučedníků. Ministrů a jejich náměstků je celkem čtyřicet osm, rozdělených po devatenácti ministerstvech. To je hmatatelný výsledek voleb ze 7. března, kdy po osmi letech odcházejí od moci socialisté ze strany PASOK.

Hlavním důvodem, proč Karamanlis sestavil tak neobyčejně početnou vládu, jsou blížící se olympijské hry. Nový kabinet má co dohánět. Zpoždění olympijských staveb není sice fatální, ale přesto citelné. Ještě větší problém představují projekty, jež spadají do kompetence rezortu životního prostředí. Ten měl pod vedením dosavadní ministryně Vaso Papandreu zkrášlit a připravit Athény na nápor návštěvníků her. Realizace však daleko kulhá za smělými plány. Athény dále mají rozbité chodníky, přeplněné ulice a rekreačních zón se tam člověk jen těžko dopátrá.

Sám Karamanlis si vybral populárnější rezort. Nebude jen předsedou vlády, ale i ministrem zodpovědným za olympijské hry. Stane se tak zároveň předsedou strany, premiérem a ministrem kultury v jedné osobě. Hned při oslavě čerstvého volebního vítězství pronesl řeč o prvořadém významu kulturního dědictví a umění. Kultura se postavila na roveň silovým rezortům. Takovou prestiž nemělo ministerstvo od doby, kdy v jeho čele bojovala bývalá herečka Melina Merkuri za návrat parthenonské výzdoby z Britského muzea. I když uvěříme…

v12.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte