mobrazek_416.gif
mobrazek_416.gif • Autor: Respekt

vobrazek_416.jpeg
Fotografie: Kresba: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Jaké sazbě daně z přidané hodnoty podléhá elektrický spotřebič nebo koberec? Otázka vypadá triviálně, ale odpověď zní: Přijde na to. Podle pokynu ministerstva financí k DPH spotřebič „zabudovaný do stavby“, tedy přišroubovaný do rozvodnice, spadá do sazby 5 %; prakticky identický spotřebič zapojený do zásuvky, tedy bez použití nářadí, je zdaněn 22 %. S kobercem se to má obdobně: podle zákona sice spadá do sazby 22 %, ovšem koberec zabudovaný do stavby (rozuměj: přilepený k podlaze lepidlem) se podle pokynu zdaňuje 5 %. Nebude patrně klid v této zemi, dokud bude existovat více než jedna sazba DPH.

Zabudované a nezabudované koberce jsou jen malou ukázkou dnešní daňové džungle. Horší než některé kuriozity je však systémový problém: právní normy v této oblasti jsou novelizovány příliš často a naprosto nepřehledně.

Tři hříchy

Dva nejsložitější daňové zákony – o dani z příjmů a o DPH – mají od roku 1993 dohromady na osmdesát novel. Za stejné období ovšem ministerstvo financí vydalo ještě více než 250 pokynů řady D, jimiž se snaží „dopovědět“ to, co se zákonodárcům do daňových zákonů nevešlo. Četba některých těchto pokynů není nic pro milovníky logiky. V jednom „déčku“ k dani z příjmů se například dočteme, že rozvody k počítačové síti se mají odepisovat stejně jako budova, to znamená 20 až 50 let podle typu budovy. Samotné počítače…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte