Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Kdo nic nedělá, nic nezkazí

mobrazek_283.gif
mobrazek_283.gif • Autor: Respekt

vobrazek_283.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Nakolik jsou kvapné a vynucené výměny klíčových osobností schopny zabránit právě těm jevům, které je vyvolaly? Taková otázka se naskýtá často, naposledy po rezignaci Marie Bohaté na funkci předsedkyně Českého statistického úřadu. Bude po jejím odchodu úřad automaticky běžet jako hodinky? V tomto směru leccos napoví zveřejněné výsledky dlouhodobé studie z Kalifornské univerzity v Irvine zabývající se právě touto otázkou.

Právo na chybu

Zmíněná studie sledovala 83 výměn čelných představitelů velkých amerických korporací na konci 90. let, vždy dva roky před a dva roky po odchodu vrcholového manažera. Podle závěrů takové “řešení” nebývá dobrým východiskem (37 % studovaných výměn se událo cestou vyhazovu, dalších 34 % mírnější formou předčasného důchodu a jen ve 29 % šlo o přirozenou obměnu, kdy například manažerům vypršela smlouva). Data ukazují, že v případech nedobrovolných odchodů se výkonnost firmy v průměru nezměnila. To kontrastuje s vývojem společností, kde se “výměna stráží” odehrála spořádaně: klidné předání úřadu znamenalo vyšší zisk i akciový výnos. U nás podobný výzkum neproběhl, přesto se zdá, že výsledky by byly obdobné.

Nejviditelnější jsou náhlé výměny ve sportu. Nedaří-li se mužstvu, trenér je ihned propuštěn. Tento postup je úspěšný jen výjimečně, přesto je opakován. Fotbalová Sparta si pod Jarabinským nevedla lépe než pod Hřebíkem a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte