mobrazek_1412.jpeg
mobrazek_1412.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1412.jpeg
Fotografie: Tak se to učili Klíma, Čapek i Hrabal. Repro Respekt • Autor: Respekt

Plakát, který zve návštěvníky do pražského Obecního domu na výstavu Cestička do školy… Nejkrásnější české slabikáře, není příliš nápadný, zato však nápaditý. Plocha bohatě probarvená škálou hnědí s fragmenty kostrbatě vyrytých znaků připomene znalci umění lyrický lettrismus, jaký u nás ve stopách Paula Kleea rozvíjel Jiří Balcar ve svých hravých i zlověstných Dekretech a Labyrintech z konce 50. let. Jenže jde o reprodukci docela obyčejné desky staré školní lavice. Obyčejnost, která vyznívá neobyčejně, předznamenává tón celé výstavy. Její tematika nikoho na začátku školního roku nepřekvapí. Umístění v honosném svatostánku obrozeného českého vlastenectví i záštita ministryně školství Petry Buzkové jen podtrhují oficiální ráz výstavy, který zvědavce spíš odradí. Jenže už hledání expozice v elegantních prostorách určených světáckému ruchu znamená zvláštní zážitek. Vyhrazeny jí totiž byly Kulečníkové sály Obecního domu, prostory samy o sobě důstojné, umístěné však dosti pokoutně, kam se vstupuje nenápadnými dveřmi z potemnělých šaten. Obrozená společnost se zřejmě ani ve svém svatostánku nechtěla vzdát oblíbené zábavy, herna však neměla být příliš na očích, a proto ji stavitelé přičlenili k provoznímu zákulisí. Výstavu tak bezděčně podbarvuje znepokojivá atmosféra utajení, jako by se návštěvník vracel do matně povědomých míst a tápavě se rozpomínal na jejich iniciační význam.

Průvodní texty k…

v41.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte