Škola má tu příjemnou vlastnost, že v ní každé všední ráno kolem osmé zazvoní a začne výuka. Toto dění vykazuje takřka zákonitosti přírodních úkazů a nebudí větší pozornost. Jako si o Vánocích připomínáme, že slunce bude vycházet i nadále, přestože to s ním v poslední době vypadalo dost bledě, tak nám kolem prvního září média připomenou, že i škola tu stále je a asi dlouho ještě bude. Přírodních úkazů si pak ještě povšimneme tehdy, když se nějak zadrhnou, třeba málo prší nebo je moc horko; a o školství se píše, když se provalí zvlášť nápadný případ šikanování nebo plýtvání penězi a také když jednou ráno v osm hodin výuka nezačne.

Letos se začátek školního roku potkal se stávkou, takže se mluvilo hlavně o mzdách a obecněji o pracovních podmínkách učitelů. S tím se spojuje ještě kritika práce minulého i současného vedení ministerstva školství. Jistě, veřejné peníze se nemají ve velkém rozkrádat a úředníci mají svým rezortům rozumět. Ať už však bude v Rohanském paláci sídlit socialistická rusovlasá kráska nebo křesťanský filozof, učitel z praxe, básník, matematický génius, humanista zmoudřelý věkem nebo mladý ekonom – ti všichni se po revoluci na postu ministra školství vystřídali –, podstatnou část problémů vzdělávání nemohou ovlivnit. Řada dalších leží v podstatě moderního školství, pedagogice jako jeho vědecké reflexi a učitelství jako profesi.

Škola

Zřejmě nejbolavější místo vzdělávacího systému představuje to, co pedagogika…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte