Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Tabu Paula Kagameho

V panteonu afrických vládců, kteří svou zemi přivedli ke svobodným volbám, nefiguruje mnoho jmen: senegalský Abdou Diouf, keňský Daniel arap Moi a pár dalších. Za týden sem přibude Paul Kagame, člověk, pod jehož vedením se genocidou zničená Rwanda během devíti let stala stabilním státem. Je to ohromný úspěch a svět by mu měl zatleskat. A to přestože podle organizace Reportéři bez hranic patří Kagame mezi 40 světových „dravců“, kteří ve svých zemích pošlapávají svobodu tisku, a přestože se rwandská armáda v posledních letech podílela na drancování nerostného bohatství v Kongu a svou přítomností v tamních pralesích prodlužovala zapomenutý, ale od druhé světové války nejkrvavější konflikt planety, jenž si vyžádal tři miliony mrtvých.

Stabilizace, kterou Kagame ve Rwandě prosadil, je dost podobná té, již po roce 1945 zavedl Josip Broz Tito v podobně rozvrácené Jugoslávii – etnicita byla rázem tabu, všichni se stali Jugoslávci. Jak Tito, tak Kagame trestali každý pokus o diskusi na téma, proč se Chorvati a Srbové, respektive Tutsiové a Hutuové nesnášejí. Proto oba potírali svobodný tisk. Tabuizací se oběma povedlo rány ve společnosti zaretušovat do té míry, že etnicita vskutku přestala hrát prim v mezilidských vztazích. Jenže jak ukázal balkánský případ, rány se ani po čtyřiceti letech nezacelily natolik, aby se politikům nemohlo podařit po krátké nacionalistické masáži opět rozdmýchat nenávist.

Kagame to zjevně tuší. Proto se snaží tabu včas…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte