Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Diskuse

Jak zkrotit Telecom

Článek pana Zajíčka Už žádné nařízené ceny, prosím (Respekt č. 33/2003) na mne zapůsobil tak, že autor zřejmě nechápe buďto význam a úlohu státu jako regulátora, nebo situaci na našem trhu. Pan Zajíček píše, že „současný trend, kdy na tuzemském telekomunikačním trhu stále přibývá regulovaných cen a zásahů státu, už je třeba zastavit a slovu ,liberalizace‘ vrátit jeho původní význam“. Obecně lze říci, že regulátor trhu by měl zasahovat všude tam, kde existuje či vzniká zneužitelný monopol – ať už přirozený (do bytu vám zřejmě vždy povede vodovodní trubka jen z jediné vodárny) nebo vzniklý historicky (rozhodnutím státu). Monopol Českého Telecomu je kombinací obou možností, a proto je jistě správné, že regulaci podléhá.

Právo na místní smyčku

Autor říká, že stát nemá příliš možností, jak Český Telecom přímo ovlivňovat, ale jedním dechem volá po zrušení regulace. V tomto případě by to znamenalo jediné – dát monopolistovi volnou ruku, aby si mohl diktovat podmínky (hlavně ceny), ke kterým není alternativa. To není nic, co by se byť i jen vzdáleně dalo nazývat uvolněním trhu.

Snad všichni krom dominantního operátora volají již dlouho po skutečné liberalizaci. Ta by spočívala ve změně, o níž se autor ve svém článku bohužel ani nezmínil, totiž v legislativním a faktickém zpřístupnění tzv. poslední míle, obecně známé pod termínem local loop…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte