Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Příšera, která spolkne Hollywood

mobrazek_1074.gif
mobrazek_1074.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1074.jpeg
Fotografie: A novou Laru Croft byste náhodou neměli? Foto Corbis Sygma • Autor: Respekt

Chcete už dnes vidět nejžhavější filmové novinky, které teprve čekají na uvedení do kin? Není problém. Stačí slušnější počítač s připojením na internet. Ano, je to tak: pomocí výměnných systémů (Kazaa, Morpheus, iMesh), jež jsou následníky starého dobrého Napsteru, si už ze sítě můžete stahovat nejen hudební nahrávky, ale i nejnovější filmové hity. Kvalita bývá nevalná, stahování trvá hodiny a celé je to samozřejmě nelegální. Miliony lidí však nic z toho nedokáže odradit natolik, aby to nedělaly. A Hollywood už z toho začíná mít vrásky na čele. Kdyby šlo jen o Kazaa a podobné záležitosti, nebyly by to ještě asi vrásky příliš hluboké. Výměnné systémy totiž nejsou pro každého - vyžadují trpělivost, dostatek času, jistou praxi v práci s počítačem a slušnou dávku otrlosti. Hlavním rizikem přitom není vpád policistů do bytu, ale zavirování počítače. Sotva se tedy z těchto systémů kdy stane většinová záležitost. Kormidelníkům zábavního průmyslu tak bere spánek především fakt, že nezůstává jen u nich.

Horší než vypalovačka

První velkou ranou, kterou zábavní průmysl dostal ze světa počítačů, byla zapisovací CD mechanika, lidově zvaná vypalovačka. Umožnila kopírovat CD v kvalitě originálu a se směšně nízkými náklady. Výsledek je ten, že celosvětově se dnes prodává čtyřikrát více prázdných CD než těch, které obsahují hudební nahrávky, a hudební průmysl je v těžké krizi.

Třebaže s…

v32.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte