„Můžeme tomu říkat české EdF,“ shrnuje své záměry s elektrárenskou společností ČEZ v rozhovoru pro Respekt ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (Stát musí být soběstačný, Respekt č. 27/2003). S takovou přímočarostí snad tuto koncepci české energetiky nikdy neformuloval ani proslulý Miroslav Grégr. Teď tedy víme, na čem jsme – vzorem vládě se tedy stává Electricité de France, francouzský státní podnik s bezmála monopolním postavením na silně regulovaném domácím trhu. Abychom tušili, co můžeme čekat, pokud se Urbanova koncepce uskuteční, připomeňme si, jak výsadní pozici EdF popsala Evropská komise: „není nemožné, aby nový subjekt vstoupil na francouzský trh“, je to „však… velmi obtížné“. Český trh má tedy nadále ovládat jedna privilegovaná společnost, kterou úřady a politici budou všemožně podporovat proti konkurentům a prosazovat její zájmy.

Pod vládou atomu

Špatná zpráva to není jen pro peněženku spotřebitelů, ale rovněž pro jejich plíce. Téměř monopolní výrobce bude totiž snadno kontrolovat trh a účinně tak vyloučí konkurenci. Zkušenost s liberalizací přitom ukazuje, že soutěž mezi různými producenty a prodejci otevírá cestu inovacím a novým technologiím, tedy především čistým zdrojům energie či mikroenergetice. Řekněme, že větrným elektrárnám se operuje daleko lépe na otevřeném trhu, než když musí čelit vládou…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte