Vysocí představitelé Spojených států včetně ministra obrany Donalda Rumsfelda v poslední době zmiňují návrh, že by Saddám Husajn a jeho nejvýše postavení stoupenci mohli být osvobozeni od zločinů, které spáchali v minulosti, výměnou za to, že opustí Irák a zabrání tak válce. Je to dobrý návrh? Nejdříve je při takových úvahách nutné zvážit závažnost spáchaných zločinů, a pak samozřejmě to, kolik lidí unikne smrti a utrpení, když by takový vládce a jeho pomahači vyvázli bez trestu. Opomíjet nelze ani otázku, jakou újmu by utrpěl vznikající mezinárodní právní systém zaměřený na vypořádání se s beztrestností, jíž se dlouho těšili státní přestavitelé, kteří zneužívají svou moc k páchání zvěrstev.

Nikde dnes není u moci jiný státní činitel, který má na rukou tolik krve jako Husajn. Použil chemické zbraně proti íránským jednotkám během války v 80. letech; vyvraždil asi pět tisíc obyvatel převážně kurdského města Halabdža v březnu 1988 za použití chemických zbraní; vyvraždil kolem sta tisíc Kurdů během operace Anfal v období od února do září 1988, a to tak, že je nechal odvézt do pouští, kde byli nahnáni do příkopů a postříleni; zničil starobylou civilizaci Arabů obývajících bažiny na jihovýchodě Iráku a násilně je vystěhoval; spáchal zločiny v okupovaném Kuvajtu v roce 1990, kde zmizely stovky kuvajtských občanů; nařídil brutální odvetná opatření proti šíitům po následné válce v Zálivu; tvrdé perzekuci podrobil Iráčany podezřelé z nesouhlasu či zrady. Každý z těchto činů…

v10.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte