Minulý pátek vypustil Viktor Orbán do světa deklaraci o společném boji Česka, Polska, Slovenska a Maďarska za více peněz pro jejich občany po vstupu do Evropské unie. Média si prohlášení nevšímala, ministerstvo zahraničí v Budapešti tři hodiny po zveřejnění textu tvrdilo, že ještě není hotov a mluvčí české vlády na výzvu k okomentování opáčil „Jaké visegrádské deklarace?“. Osud poslední aktivity Visegrádu tak vypověděl o středoevropském bratrství víc, než by se jeho autorům mohlo líbit.

Hubené dotace

V prohlášení se Miloš Zeman, Viktor Orbán, Leszek Miller a Mikuláš Dzurinda ohrazují proti návrhu Evropské komise, jak financovat první tři roky rozšíření Unie na východ. Proti hubenému rozpočtu pro nové členy protestovali všichni kandidáti včetně bohatší Malty a Kypru, nejtvrdší kritika ale zazněla právě z visegrádské čtyřky. Středoevropským politikům se nelíbí hlavně snížené dotace zemědělcům, které by měli pobírat celých deset let po vstupu do Unie. „Premiéři litují, že celkový návrh Evropské komise je značně vzdálen … jejich oprávněným očekáváním,“ stojí v deklaraci. Seškrtání přímých plateb „nemá opodstatnění a není v souladu s požadavkem spravedlivých a konkurenčních podmínek na jednotném trhu“. (O kolik zemědělci přijdou viz článek na str. 8). Zeman a jeho tři kolegové považují za „obzvlášť nepodložené“, že omezení příjmů farmářů zasahuje za nynější šestiletý rozpočet Unie, což …

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte