Do ostravské Nové huti má podle dva týdny starého vládního verdiktu vstoupit indický ocelářský magnát Lakshmi Mittal, majitel koncernu Ispat. Ministři mu slíbili exkluzivní jednání o privatizaci až do konce května, zatím ale není jisté, jestli skončí úspěšně. Skutečností je, že hutní gigant už dlouho potřebuje investora, jenž by mu dokázal zajistit budoucnost. Vláda privatizační úspěch potřebuje právě na severní Moravě, kde je osud hutí politickým i sociálním problémem prvního řádu. Přitom nestačí jen domluva s Indy - případně s někým jiným - ministři musí hutě oddlužit a ještě předtím získat pro plán oddlužení výjimku od Evropské komise.

ODS Třinci, ČSSD Ispatu

Exkluzivita pro čtvrtou největší ocelářskou firmu na světě zaskočila domácí a zahraniční investory, kteří si na Novou huť brousili zuby, i představitele Moravskoslezského kraje. Tamní hejtman Evžen Tošenovský neskrývá pochybnosti: „Hutě jsou tím, co teď hýbe Českou republikou. Exkluzivita pro jednu firmu mi ale připadá nešťastná, může odradit ostatní. Navíc hutnictví je komplexní problém a stěží ho lze řešit bez napojení na soukromý sektor, mám na mysli Třinecké železárny.“ Připomíná tím plán, který vláda prosazovala ještě loni v létě: oddlužit Novou Huť a spolu s již oddluženými Vítkovicemi ji za korunu prodat již privatizovaným Třineckým železárnám. Lídr ostravské kandidátky ČSSD Lubomír Zaorálek naopak o vládním řešení nepochybuje: "Ispat se teď objevil poněkud nečekaně, ale o Novou…

08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte