Doby, kdy umění patřilo především do galerií, jsou nenávratně pryč: letošní setkání mezinárodní organizace pro elektronické umění ISEA na konci října v japonské Nagoye názorně ukázalo, že umělci dokáží obsadit bez nadsázky celé město. Tradičnější díla zůstala v muzeích a galeriích, dvě velké tovární haly obsadily projekty zaměřené na nové technologie a exponáty na veřejných prostranstvích usilovaly o pozornost chodců. Pro tak různorodou směs tisíců umělců a teoretiků, jaká se sjela do Nagoye, je těžké hledat společné jmenovatele i název přehlídky, ve druhém případě pro tentokrát vypomohla mnohoznačná japonština. Příhodný neutrální název Orai, který může znamenat komunikaci, smlouvu, ulice, dopravu, příchod a odchod, dobře vyjádřil hlavní přání všech zúčastněných: být v pohybu a potkávat se s druhými lidmi.

Nejstarší z rodu Kuncoro

Jedna z městských ulic Nagoye, dočasně přejmenovaná na @port02, se během setkání přeměnila v umělecký prostor pro dvacet výstav a instalací. Právě tady mohl návštěvník narazit na plakát s nakreslenými tvářičkami 16 dětí opatřený nápisem „hledají se“. Nešlo ovšem o skutečné ztracené školáky, ale o svérázný projekt indonéského umělce Piuse Sigita Kuncora.

Tváře na plakátech si Kuncoro vysnil, namaloval a nyní je hledá po celém světě. Jsou to „jeho děti“: do portrétů umělec vtiskuje své rysy a rysy své japonské přítelkyně a plakáty poté vylepuje po indonéských a japonských ulicích. Když…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte