Málokterý rok byl v poslední době tak vymknutý z klimatického normálu jako ten letošní. Nejprve v lednu a únoru padaly teplotní rekordy, pak přišly horké jarní dny následované během léta čtyřmi náběhy na povodně a zakončené srpnovou velkou vodou. Nejnověji se pak před dvěma týdny přes republiku přehnala ničivá větrná bouře, která zanechala bez elektřiny víc domácností než záplavy. Na Klínovci vítr dosahoval rychlosti 198 km za hodinu a tisíce vyvrácených stromů zatarasily řadu silnic. Pamětníci z šumavských a jesenických vesnic shodně tvrdili, že takovou fukeř nepamatují. Opakovali tak víceméně totéž, co pár týdnů před tím říkali také starousedlíci v jižní Francii, na Maltě, Krétě i jinde v Evropě. Děje se s větry opravdu něco mimořádného, nebo jsme o jejich chování jen podrobněji informováni?

Rybník na rynku

Tornáda a větrné bouře známe hlavně z amerických zpráv a filmů. Neznamená to však, že by neexistovala také ve střední Evropě. Ano, dokonce i v tak mírných šířkách, jaké se rozprostírají mezi Portugalskem, Francií, Německem, Českem, Polskem a Pobaltím, se v průměru pětkrát do roka objeví větrný vír rotující rychlostí několika set kilometrů za hodinu. Protože zde však dříve nebyla tornáda vůbec sledována, určuje se dnes jen obtížně, zda jich přibývá. Můžeme se však domnívat, že ano, neboť jsou od 50. let stále častějším jevem i v USA a většina ostatních sledovaných klimatických extrémů má podobný četnostní průběh na obou stranách Atlantiku.

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte