Hned několikrát v minulých dnech u nás hrál britský divadelní soubor Spymonkey: na mezinárodním divadelním festivalu v Plzni, v Praze v Divadle v Celetné a v Brně v Divadle Husa na Provázku. Předcházelo ho výjimečné očekávání: se svou hrou Stiff…Undertaking Undertaking (Dokonalé…provozování pohřební služby), kterou přivezli i do Česka, totiž Spymonkey vyhráli v roce 2000 na divadelním festivalu v Edinburghu hlavní cenu a nestává se tak často, aby se recenzent seriózních The Times svěřoval, že málem „umřel smíchy“. Černý humor zabral i v Čechách: Spymonkey vědomě balancují na hranici únosnosti a společenského tabu, aniž by prvoplánově diváka popuzovali, a dokáží proměnit v humor i nejtragičtější lidské osudy.

Vstříc kremaci

Představení začíná příchodem čerstvě ovdovělého divadelního scenáristy Forbese Murdstona v podání Tobyho Parka. Pan Murdston se po manželčině smrti stává klientem pohřebního ústavu se třemi zaměstnanci. Hra, jejíž závěrečnou scénou je kremace, nabízí mnoho vtipných zápletek a situací, které rozvíjí funerální téma v pohřebním ústavu. K nejlepším z nich patří poslední loučení Forbese Murdstona s mrtvým manželčiným tělem. Když recituje připravenou báseň, začne se tělo sesouvat a padat. Musí tedy čtení přerušit a všemi možnými způsoby se snaží přivést ostatky do původní polohy. Velmi vtipně udělaná pohybová etuda končí přistižením zoufalého manžela v kopulační pozici s mrtvou manželkou. Forbes Murdston má coby divadelník…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte