Minulý čtvrtek uspořádal Liberální institut seminář na téma „Konkurenční struktura české elektroenergetiky“, kde byl jedním z hlavních řečníků Jiří Rusnok. Ministr průmyslu a obchodu se nejprve omluvil, že elektroenergetice příliš nerozumí a že je v ní „pouhým žáčkem“ (doslovná citace). Pak sdělil, že za každou cenu prosadí plán svého předchůdce Grégra na spojení ČEZ a regionálních distributorů. Vše doprovodil několika obrázky, z nichž především jeden stál za bližší pozornost. Šlo o mapku popisující trh s elektřinou v okolních zemích. Co je na ní zvláštního? Je to obrázek vytvořený společností ČEZ pro potřeby vlastních prezentací, lze jej nalézt na firemní stránce www.cez.cz s datem 4. února (pokud jej ČEZ mezitím po upozornění nestáhl). Takže je jasné, kdo je učitelem žáka Rusnoka.

Naposledy zlevňujeme

Celá 90. léta ČEZ svůj vliv na ministerstvo průmyslu aspoň skrýval. Nyní ho již ukazuje bez skrupulí a díky obratné politice svých současných manažerů uskuteční vše, co si zamane. Dokonale se tím ilustruje ekonomická teorie „ovládnutého strážce“, s níž přišel nositel Nobelovy ceny za ekonomii George Stigler. Podle ní se regulátor, který má chránit zákazníky před státem vytvořenými monopoly, nutně stane především hlasatelem názorů regulovaných firem. Místo aby ministerstvo průmyslu sloužilo České republice a zdejším zákazníkům, slouží především ČEZ. A hlavním cílem firmy totiž v současnosti je „konsolidace odvětví“,…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte