Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Odstranit Saddáma nestačí

Debata o útoku na Irák pokračuje a názory se stále různí - nejenom mezi Amerikou a Evropou, ale i v Americe a Evropě samé. To je určitý posun ve srovnání s dobou před pár týdny. Světový tisk si všímá důležité věci: rozporné zvěsti vycházející ze Spojených států narušují šanci, že USA získají pro tuto akci širší mezinárodní podporu. Působí vskutku dvojznačně, říká-li ministr zahraničí Colin Powell, že prvním krokem má být návrat inspektorů OSN do Iráku, a v téže době roli inspektorů bagatelizuje viceprezident Dick Cheney. List The Los Angeles Times publikoval před týdnem výsledky průzkumu veřejného mínění: většina Američanů sice podporuje vojenskou akci proti Saddámu Husajnovi, ale 61 % z nich si myslí, že USA by měly zaútočit pouze s podporou mezinárodního společenství.

Je třeba nátlak

Evropa je v tomto smyslu trochu jinde. Za ilustrativní ukázku poslouží Německo a tamní konzervativní tisk (Frankfurter Allgemeine Zeitung), který kancléři Gerhardu Schröderovi stále předhazuje jeho slova z loňského září o „neomezené solidaritě“ s USA, jež se proměnila v solidaritu dost omezenou. Vládě nevyčítá to, že dává přednost návratu inspektorů OSN před přímou vojenskou akcí proti Saddámovi, ale jinou věc: když už vláda apeluje na návrat inspektorů do Iráku, měla by dát Saddámovi najevo, že jeho vzdor v této věci nezůstane bez následků. Bagdád přitom argumentuje, že návrat inspektorů OSN povolí pouze pod podmínkou, že skončí sankce a bude obnovena jeho…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.