Debata o útoku na Irák pokračuje a názory se stále různí - nejenom mezi Amerikou a Evropou, ale i v Americe a Evropě samé. To je určitý posun ve srovnání s dobou před pár týdny. Světový tisk si všímá důležité věci: rozporné zvěsti vycházející ze Spojených států narušují šanci, že USA získají pro tuto akci širší mezinárodní podporu. Působí vskutku dvojznačně, říká-li ministr zahraničí Colin Powell, že prvním krokem má být návrat inspektorů OSN do Iráku, a v téže době roli inspektorů bagatelizuje viceprezident Dick Cheney. List The Los Angeles Times publikoval před týdnem výsledky průzkumu veřejného mínění: většina Američanů sice podporuje vojenskou akci proti Saddámu Husajnovi, ale 61 % z nich si myslí, že USA by měly zaútočit pouze s podporou mezinárodního společenství.

Je třeba nátlak

Evropa je v tomto smyslu trochu jinde. Za ilustrativní ukázku poslouží Německo a tamní konzervativní tisk (Frankfurter Allgemeine Zeitung), který kancléři Gerhardu Schröderovi stále předhazuje jeho slova z loňského září o „neomezené solidaritě“ s USA, jež se proměnila v solidaritu dost omezenou. Vládě nevyčítá to, že dává přednost návratu inspektorů OSN před přímou vojenskou akcí proti Saddámovi, ale jinou věc: když už vláda apeluje na návrat inspektorů do Iráku, měla by dát Saddámovi najevo, že jeho vzdor v této věci nezůstane bez následků. Bagdád přitom argumentuje, že návrat inspektorů OSN povolí pouze pod podmínkou, že skončí sankce a bude obnovena jeho…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte