„To víte, 11. září.“ Kdo v posledním roce navštívil Spojené státy, mohl tento slogan slyšet jako omluvu pro cokoli. Nejen pro kontroly na letištích, ty chápe každý, ale i při zdlouhavém vyřizování žádosti o řidičák. Sloganem českých úřadů se nyní stalo „to víte, povodně“. Přišla vzácná chvíle, jaká bývá jednou za pár let: lidé otřesení pohromou jsou ochotni utáhnout opasky. Minulý týden proto noviny zaplavila vlna „důvěrných informací“ o možných způsobech, jak zaplatit škody. Ministerstvo financí testuje, jakou změnu veřejnost přijme nejsnáz. Sluší se zachovat chladnou hlavu. Nikdo neví, kolik peněz bude opravdu třeba; první odhady škod nebývají věrohodné. A hlavně: pro příští rok se chystají rozpočtové výdaje přes 800 miliard a ještě přijde mimořádných 56 miliard za Telecom. Ne, vláda už nepotřebuje žádné peníze navíc.

Utrať, co můžeš

K odhadům povodňových škod dodejme jednu zkušenost. Když v roce 1998 přišly lokální záplavy do okresu Rychnov nad Kněžnou, nejhůř to odnesla obec Kounov. V jindy metrovém potoce tehdy protékalo tolik vody jako ve Vltavě pod Karlovým mostem. Na všechny požadavky Kounova proto stát bez řečí otevřel kasu. O dva roky později ukázala reportáž Respektu, že v rámci povodňových škod se platilo leccos. „Čtyřicet let nebylo možné na vodovod nebo kanalizaci ani pomyslet, teď se naskytla jedinečná šance,“ pochvaloval si starosta. Nakonec proč ne. O něco spornější už byla široká asfaltka s nájezdy ke každému domku, ale budiž.…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte