Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

V hluboké pokoře před vodou

V monumentální sbírce „Moravských lidových písní“ buditele a kněze Františka Sušila je voda hybnou silou lidských osudů i dějů světa. Vodou se křtí, ve vodě plavou utonulé z nešťastné lásky, přes vody se z nesmírného toužení skáče, do vody se háží novorozeňata, voda je osudná, podivná, čarovná. Kdo se z ní napije, odejít nemůže, na voděnku sedá ubohá kačena divoká střelená do boka. A taky je voda nevrátivá:

Já se nezastavím,

já su voda prudká,

co jednó zachvátím,

více nenavrátím.

Vodě lid přikládal magický vliv. Vyžadovala nepředstíranou pokoru a úctu. Neúcta byla považována za veliký hřích. Chlapci, který plival do vody, se říkalo: „Nešči Panénce Marii do huby!“ Očistná síla vody byla považována za tak mocnou, že očišťovala i oheň a slunce. Při poslední vodní katastrofě na Moravě v roce 1997 se odehrály tyto scény: den před hlavní povodňovou vlnou vylezly do korun stromů myši a hlemýždi. Armády potkanů spořádaně táhly přes vesnice a města na vyvýšená místa, co nejdále od řeky Moravy. Když to přišlo, jedna stará žena v mém rodišti stačila jenom vypustit z chléva dvě ovce, a pak se musela starat o svůj holý život. Asi za týden uslyšeli záchranáři zoufalé, srdceryvné bečení. Na zaplavené kupce hnoje se držely ovce s těly potopenými v kalném proudu, jenom nozdry nad vodou. Jaké instinkty zůstaly modernímu člověku, otupělému a zpohodlnělému civilizačními vymoženostmi? Kronikář města Veselí nad Moravou zaznamenal, že pravidelné záplavy…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.