Kam se poděla logika

Děkuji za zajímavý a podnětný článek o česko-německých vztazích (Sudetský poker, Respekt č. 31/2002). Autorce ale uklouzla drobná demagogie, když citovala ze studie, kterou na žádost spolkové vlády před měsícem sepsal a publikoval Německý ústav pro mezinárodní politiku a bezpečnost. Studie, která je přístupná i na internetu (www.swp-berlin.org), v samém závěru cituje v pořadí páté doporučení pro formování české politiky spolkové vlády. Citace zní takto: „Vyslat vůči Praze signál, že by byl žádoucí symbolický akt či několik gest ve věci Benešových dekretů, respektive ve směru vyhnanců, že se však ani v budoucnu taková gesta nebudou moci spojovat s materiálními požadavky.“ Hned je také zdůvodněno proč: Praha by v takovém případě uplatnila své reparační nároky za škody z druhé světové války. Eliška Bártová tuto pasáž také citovala, ale přitom kreativně vypustila část popírající materiální požadavky a namísto ní přidala větu začínající slovy: „Z pohledu expertů je přitom logické, že gesto - třeba ve formě finančního odškodnění…“ A já se ptám: Proč je to logické? Buď tito experti (nebylo možné jmenovat alespoň jednoho?) četli zmíněnou studii pro spolkovou vládu důkladně včetně pasáže popírající materiální požadavky, a pak jejich logika kulhá, anebo tuto logiku někde našli, ale odmítli se o ni s námi podělit.

Gertruda Müllerová,…

34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte