Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

V ohnisku i na okraji

Kdo je onen bělovlasý muž, kterého fotograf na zahradě ateliéru zachytil v družném rozhovoru se spisovatelem Günterem Grassem? Na výstavě Holub ludens, jejíž katalog tento snímek otevírá, není Grassova přítomnost jediným překvapením. Výtvarník Vladimír Holub, jemuž Okresní muzeum v Jindřichově Hradci připravilo k letošním nedožitým devadesátinám dosud největší retrospektivu, patří k neprávem opomíjeným osobnostem české výtvarné avantgardy. Stýkal se s meziválečnou uměleckou bohémou, procestoval Evropu, prošel komunistickým kriminálem a později přijímal na zahradě svého ateliéru návštěvy z celého světa. Stejně pestré je přitom i jeho umělecké dílo.

Nový svět a Stará Říše

Vladimír Holub se narodil 16. 7. 1912 v Jindřichově Hradci v rodině soudního úředníka. Už jako malý kluk byl nadaným kreslířem a svými dílky okouzloval mimo jiné hraběnku Černínovou či pěvkyni Emu Destinnovou, žijící v nedaleké Stráži nad Nežárkou. Po absolvování gymnázia usiloval o studium na pražské akademii, ale pro jeho otce byla představa syna coby nezaopatřeného umělce nepřijatelná. Vladimír Holub tedy nejprve pracoval jako soudní písař. Když ale po smrti matky zdědil nějaké prostředky, počátkem 30. let vyrazil na zkušenou do světa.Pěšky prošel Rakousko, Jugoslávii a Itálii a následně se na doporučení Alfonse Muchy, otce svého spolužáka Jiřího, vypravil do Paříže. Tady se seznámil s André Bretonem, Maxem Ernstem, Jeanem Cocteauem, Yvesem Tanguyem, Jindřichem Štyrským, Toyen…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.