V malé galerii v podzemí kavárny Velryba si Pražané zvykli vídat výstavy začínajících nebo málo známých fotografů, zpravidla studentů FAMU. Hledání tématu a výrazu nastupující generace je v hlavním městě bezpochyby osvěžujícím doplněním „velkých“ výstav zavedených tvůrců. Koho zvědavost přivede do Velryby v těchto dnech, zažije ale překvapení opravdu nečekané. V cyklu Autoportréty, oceněném loni hlavní cenou firmy Kodak pro mladé fotografy, si ostravská studentka Dita Pepe pozoruhodně pohrává s vlastní identitou a představuje v českých poměrech neobvyklý projekt na pomezí dokumentu a inscenované stylizace.

Chameleon ve vašich šatech

Název výstavy prozrazuje možná zbytečně mnoho. Pokud se ho divákovi podaří přehlédnout, připraví si alespoň na pár vteřin zapeklitou hádanku. Jsou dvojice podobných žen na barevných fotografiích sestry, matky s dcerami, nebo jen přítelkyně se stejným vkusem a životním stylem? Účes, oblečení i výraz přesvědčují, že něco je spojovat musí. I nepozornému čtenáři výstavních plakátů ale odpověď po čase prozradí povědomé rysy jedné z aktérek. Ve společnici malého děvčátka sedícího na plyšovém psu i babičky v domově důchodců poznáváme autorku fotografií Ditu Pepe (vlastním jménem Hornsteinerovou). „Nejprve jsem se fotografovala se svými přáteli nebo svou matkou a časem jsem se dostala i k lidem, které jsem dřív neznala,“ vysvětluje fotografka svůj postup. Navštívila je v jejich domově a po úvodním poznávacím povídání vždy…

03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte