Šestnáctého června večer vypukl požár v nelicencované pekingské internetové kavárně Lanjisu Cyber Café. Vyžádal si čtyřiadvacet obětí, převážně studentů, a dalších třináct lidí utrpělo vážná zranění. Hořící kavárna se změnila v past. Svým vybavením a uspořádáním neodpovídala bezpečnostním předpisům - osudné byly především mříže na oknech instalované proti zlodějům, starosta Pekingu Liu Qi ale využil událost k tomu, aby vyřešil, co mu už dlouho bylo trnem v oku: dal dočasně zavřít všechny internetové kavárny ve městě. Přitom uvedl, že ty z nich, jež nemají pro svou činnost úřední povolení - je jich výrazná většina, asi 2200 z celkového počtu 2400 - budou zrušeny, zatímco u licencovaných kaváren se přezkoumá, do jaké míry se řídí platnými zákony a předpisy. Podobně chtějí postupovat další čínská velkoměsta včetně Hongkongu.

Dvakrát více každého půl roku

Je celkem jasné, že nejde jen o protipožární opatření, ale také o znovuobnovení kontroly státu nad občany. Přístup k internetu se čínským úřadům stále více vymyká z ruky. Tygr nezadržitelně rostoucího čínského kapitalismu už otevřeně bojuje s drakem autoritativního režimu. Síť je nejnovějším a velmi důležitým bojištěm. Čínský internetový trh patří k nejrychleji rostoucím na světě. Podle aktuální statistiky agentury Nua je v Číně 37,5 milionu uživatelů internetu, tedy asi 2,9 procenta z celkového počtu obyvatelstva. To sice není mnoho, počet návštěvníků Sítě se nicméně každých šest měsíců…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte